Rekuperatory

Rekuperator to najważniejsze urządzenie systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz Konieczny element domu energooszczędnego.Od kilku lat rośnie popularność na budowę domów pasywnych. Ich nieodłączonym elementem powinno być zastosowanie rekuperacji, czyli systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Polega to na odzyskiwaniu energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora.


Korzyści płynące z rekuperacji

Podstawową zaletą zastosowania rekuperacji w naszym domu są oszczędności na ogrzewaniu. W okresie zimowym mogą oscylować one nawet na poziomie 50%! Skąd taka zależność? W starym budownictwie jedyną formą stosowanej wentylacji była wentylacja grawitacyjna, czyli kominowa. Właściwie trudno mówić o jej funkcji „wentylacyjnej”, ponieważ głównie wtłacza ona zimne powietrze do domu, obniżając temperaturę w pomieszczeniu. Do właściwego wietrzenia i tak na ogół używamy okien. System rekuperacji pozwala natomiast odzyskać część powietrza, które jest wywiewane, i ogrzać nim powietrze z zewnątrz. Poza zyskami ekonomicznymi rekuperacja to przede wszystkim stały dostęp do świeżego powietrza. Nie ma już konieczności otwierania okien w zimowy wieczór, ponieważ powietrze w pomieszczeniu jest stale oczyszczane i filtrowane. Oznacza to również mniej kurzu i roztoczy. Do domu nie wlatują też owady z zewnątrz ani nie czujemy zapachu spalin z sąsiedztwa.


Dla kogo rekuperacja?

System rekuperacji bez problemów zastosujemy w każdym domu. Najłatwiej go zamontować w nowym budownictwie, ale możliwa jest również instalacja rekuperatora wraz z niezbędnymi elementami w istniejącym, użytkowanym budynku. Jeżeli zdecydujemy się na etapie budowy na wentylację mechaniczną, ograniczymy koszty budowy związane np. z budowaniem kominów.reklamasieciowa.pl © 2019

Zachęcamy do korzystania z usług naszej warszawskiej firmy. W ofercie między innymi montaż i serwis klimatyzacji w atrakcyjnych cenach.