Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji?

Wiele osób nie wyobraża sobie jazdy samochodem lub przebywania w pomieszczeniach bez klimatyzacji. Pozwala ona bowiem utrzymać odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza, a dzięki specjalnym filtrom, oczyszcza je z wszelkich zanieczyszczeń. Zwłaszcza w okresach wzmożonej pracy klimatyzacji, mogą pojawić się usterki powodujące jej nieprawidłowe działanie. W takiej sytuacji konieczna jest naprawa klimatyzacji. Lokalizacja wszelkich usterek odbywa się zazwyczaj z wykorzystaniem testera diagnostycznego.

Najczęściej spotykane awarie klimatyzacji

Można wyróżnić kilka podstawowych i najczęściej spotykanych przyczyn awarii klimatyzacji:

  1. Problem z czynnikiem chłodniczym - jest to jeden z najważniejszych elementów układu klimatyzacyjnego, ponieważ jego niedobór skutkuje brakiem możliwości chłodzenia. Przy normalnym użytkowaniu sprzętu ubywa około 15% tego czynnika rocznie, ale wiele zależy również od ogólnej sprawności układu. Deficyt wspomnianej substancji niesie za sobą również negatywne konsekwencje dla sprężarki.
  2. Nieszczelność - ubytek czynnika chłodzącego może powstać nie tylko w wyniku zwykłej eksploatacji, ale także z powodu nieszczelności układu klimatyzacyjnego. Uzupełnianie czynnika jest w takim przypadku bezsensowne, ponieważ najpierw należy znaleźć źródło i bezpośrednią przyczynę nieszczelności.
  3. Problemy z chłodnicą klimatyzacyjną - jest ona elementem stosunkowo delikatnym, dlatego łatwo ulega uszkodzeniom i powoduje rozmaite nieprawidłowości, na które jedynym rozwiązaniem jest naprawa klimatyzacji.
  4. Uszkodzenia parownika - kolejnym komponentem, który obok chłodnicy stanowi bazową część systemu klimatyzacyjnego, jest parownik. Czynnik chłodzący ulega w nim rozprężeniu, co skutkuje spadkiem temperatury. Z powodu niskiej temperatury na parowniku często osiadają krople wody, co może powodować rozwój bakterii i grzybów. 
  5. Inne awarie - ponadto klimatyzacja może ulec uszkodzeniu z powodu awarii kompresora, wentylatora chłodnicy czy innych mniejszych elementów.
Regularne serwisowanie urządzeń klimatyzacyjnych, czyli przeglądy, konserwacja i ewentualne naprawy, pozwalają zredukować koszty eksploatacji oraz ryzyko poważniejszych awarii do minimum.


reklamasieciowa.pl © 2019

Zachęcamy do korzystania z usług naszej warszawskiej firmy. W ofercie między innymi montaż i serwis klimatyzacji w atrakcyjnych cenach.